مبدل USB به سریال چند منظوره

هدف این پروژه ساخت یک مبدل دوطرفه USB به Serial  انعطاف پذیر برای استفاده در مدارات الکترونیکی میباشد. برای طراحی چنین پروژه ای میتوان از چیپ های آماده USB to Serial نظیر FT232 و یا PL2303 استفاده کرد ولی در این پروژه از یک میکروکنترلر AVR با رابط داخلی USB استفاده شده است.دلیل اصلی این انتخاب بالابردن قابلیت انعطاف مبدل برای استفاده در پروژه های مختلف میباشد. استفاده از میکروکنترلر در این مبدل سبب انعطاف پذیری بالا و جوابگو بودن آن در کاربردهای مختلف میشود. به عنوان مثال امکان تبدیل سمت سریال این مبدل به رابط های RS232 ، RS422 و RS485  با اضافه کردن یک مبدل و تغییرات جزئی در نرم افزار امکان پذیر میباشد. حتی میتوان پورت سریال را با پروتکل های دیگر نظیر SPI ، I2C ، 1Wire و یا پورت موازی جایگزین کرد. از طرف دیگر به دلیل نرم افزاری بودن روند تبادل اطلاعات میتوان کنترل های دلخواه را مابین اطلاعات رد و بدل شده اعمال کرد. به طور مثال میتوان شروع ارتباط را مشروط به دریافت یک یا چند کاراکتر به خصوص (شبیه کد فعال سازی) کرد و یا میتوان روی دیتای رد و بدل شده انواع تبدیل ها (مثلا تبدیل حروف کوچک به بزرگ) و کد گذاری ها را اعمال نمود.

اکثر چیپ های مبدل آماده برای نگه داری اطلاعات تولید کننده ، شناسه محصول و .. به حافظه های EEPROM خارجی نیاز دارند. وجود حافظه EEPROM داخلی در میکروکنترلر استفاده شده این مشکل را نیز برطرف میکند و سبب کاهش هزینه و حجم اشغال شده توسط مجموعه مبدل میشود.

ویژگی های اصلی :

  1. حداکثر سرعت ارتباطی 115200 بیت بر ثانیه
  2. امکان جایگزینی سمت سریال با سایر پروتکلهای ارتباطی
  3. امکان رمزگذاری و انواع تبدیل روی داده ها
  4. امکان تعیین و حفظ شناسه USB بدون نیاز به حافظه خارجی
  5. سازگاری کامل با سطوح ولتاژ 3.3 و 5 ولت
  6. حداقل قطعات جانبی مورد نیاز

یک نظر

  1. رسول - شهریور ۷, ۱۳۹۷

    با سلام و وقت بخیر یه پروژه میخوام که مبدلusb به rs232,rs422,rs485 باشه با سرعت بالا و آموزش هم میخوام ببینم صفر تا صد ساخت این پروژه رو

ارسال پاسخ

تیم دیجیترونیک آماده انجام پروژه های الکترونیکی در کوتاه ترین زمان میباشد