دوربین امنیتی و مونیتورینگ توسعه پذیر

هدف اولیه این پروژه ساخت یک دستگاه برای گرفتن تصاویر از محیط های مختلف نظیر بخش های تولیدی،صنعتی، امنیتی، ورودی ها و خروجی ها  و ذخیره آن در یک حافظه بود که با توجه به نیازها به تدریج امکانات جدیدتری به آن اضافه شد و در حال حاظر نیز در حال توسعه میباشد.

در حالت کلی دوربین ها از لحاظ اطلاعات خروجی به دو دسته تقسیم میشوند. دوربین با خروجی آنالوگ و دوربین با خروجی دیجیتال. برای ذخیره تصاویر دوربین های آنالوگ  در حافظه های دیجیتالی نظیر کارتهای MMC نیاز به مبدل های آنالوگ به دیجیتال و پردازنده های خیلی سریع داریم که باعث افزایش هزینه میشوند. ولی دوربین های دیجیتال اطلاعات را مستقیما به صورت 0 و 1 تولید میکنند که باعث ساده تر شدن کار و انعطاف پذیری بالا میشود.

در این پروژه برای گرفتن تصاویر از سنسورهای تصویری CMOS استفاده شده است که به صورت دیجیتالی اطلاعات تصویر را ایجاد میکنند. مشخصات سنسور استفاده شده به این صورت میباشد :

رزولیشن :  640 x 480 پیکسل

اندازه لنز : 1/6″

حساسیت: 1.3 V/(Lux • sec)

حداکثرفریم انتقالی : 30 فریم در ثانیه برای VGA

اندازه پیکسل : 3.6 μm x 3.6 μm

این اطلاعات پس از انتقال به میکروکنترلر روی کارت حافظه ذخیره شده و در صورت نیاز بر روی یک صفحه نمایش TFT پخش میشود. در این حالت ضبط عکس ها در بازه های زمانی مشخص و قابل کنترل از طریق رابط لمسی صفحه نمایش انجام میشود .

مشکل این حالت این بود که ضبط تصاویر به صورت پیوسته انجام میشد  که ممکن بود فقط تعدادی از آنها با اهمیت باشند. مثلا برای دوربینی که در یک درب ورودی نصب شده است ضبط تصاویر در زمان باز شدن درب  و یا در یک راه پله در زمان عبور و مرور اهمیت دارد. به همین دلیل در مرحله دوم یک بخش کنترل ضبط تصاویر به دستگاه اصلی اضافه شد. این بخش کنترلی وظیفه دارد با توجه به نیازهای مختص هر محیط زمان ذخیره تصاویر را مشخص کند. در این بخش میتوان از سنسورهای مختلف نظیر سنسورهای تشخیص صدا، نور ، حرکت و … استفاده کرد.

ارسال پاسخ

تیم دیجیترونیک آماده انجام پروژه های الکترونیکی در کوتاه ترین زمان میباشد