دربازکن بلوتوث

برای همه ما اتفاق افتاده است که کلید منزل را فراموش کنیم و موقع برگشت به خانه به مشکل بخوریم. ولی تلفن های همراه چیزی نیستند که به این راحتی فراموش شوند. هدف این پروژه جایگزین کردن کلید منزل با تلفن همراه شخصی میباشد. در این شرایط دیگر نیازی نیست تک تک اعضای خانواده کلید های جداگانه داشته باشند و همه میتوانند با نصب یک نرم افزار روی تلفن همراه خود کلید خانه را از محتویات جیب خود حذف نمایند. امکان تعریف کاربرهای مختلف با رمزهای عبور متفاوت نیز وجود دارد و به جای تهیه کلید برای هر نفر کافی است به تعداد نفرات کاربر جدید در سیستم تعریف شود.

امنیت این سیستم نیز به مراتب بالاتر میباشد و دیگر نیازی نیست زمانی که یکی از کلیدهای خانه یا شرکت گم شد قفل و تمام کلیدهای آن تعویض شوند. هر کدام از کاربرها نیز دارای رمز جداگانه میباشند که میتوانند از طریق نرم افزار تلفن همراه نسبت به تغییر آن اقدام فرمایند. کاربر Admin نیز در سیستم تعریف شده است که میتواند وظایف زیر را از طریق نرم افزار موبایل انجام دهد :

  • تعریف کاربر جدید
  • حذف کاربرها
  • غیر فعال سازی موقت کاربرها
  • تغییر پسورد کاربرها

از مزایای دیگر این سیستم میتوان به امکان کنترل ورود و خروج افراد و ایجاد لیست رفت و آمدها اشاره کرد که میتواند آنرا به گزینه مناسب و ارزان قیمت برای جایگزین شدن با سیستم های  کنترل تردد کارتی و اثر انگشتی تبدیل کند.

برای ارتباط ما بین تلفن و همراه و دستگاه کنترل کننده مناسب ترین گزینه استفاده از فناوری بلوتوث میباشد. زیرا این فناوری تقریبا در تمام تلفن های همراه وجود دارد و امکان ایجاد ارتباط  امن و بدون دردسر بیسیم را میسر میسازد. سیستم های دربازکن متداول رادیویی امنییت پایینی دارند و امکان شنود و تشخیص کد عبور در آنها وجود دارد. ولی ذات فناوری بلوتوث از پرش فرکانسی در کنار رمز گذاری پیشرفته استفاده میکند و همین امر باعث امنیت فوق العاده و غیر قابل نفوذ بودن آن میشود.

نرم افزار موبایل برای دو پلتفرم Java و Android برنامه نویسی و آماده شده است . تلفن های همراه مبتنی بر آندورید به صورت اختصاصی میتوانند از نرم افزار اختصاصی ویژه خود بهره ببرند و برای سایر تلفن های همراه که معمولا از جاوا پشتیبانی میکنند نرم افزار جاوا با فرمت JAR جایگزین شده است.

تیم دیجیترونیک آماده انجام پروژه های الکترونیکی در کوتاه ترین زمان میباشد