LCD

صفحه نمایش کریستال مایع

 

صفحات نمایش کریستال مایع یکی از پرکاربردترین لوازم الکترونیکی برای نمایش اطلاعات میباشند و در اکثر پروژه هایی که نیاز به نشان دادن اطالاعات به کاربر دارند استفاده میشوند. انواع مختلفی از این صفحات وجود دارد که هر کدام ویژگی ها و کاربرد خاص خود را دارند. از ساده ترین نوع آنها که تنها قادر به نمایش ارقام هستند و به عنوان مثال در ماشین های حساب استفاده میشود تا مدلهای پیشرفته پیکسلی که امکان نمایش اشکال و تصاویر رنگی را نیز دارند همگی  از خاصیت بلور مایع کلسترولی استفاده میکنند. این صفحات به طور مستقیم از خود نوری منتشر نمیکنند و برای ایجاد تصویر قابل دید نیاز به روشنایی پس زمینه دارند.

 صفحه نمایش کاراکتری

صفحات نمایش کریستال مایع کاراکتری یکی از ساده ترین و ارزان ترین مدلهای LCD میباشند که اطلاعات نمایشی در آنها محدود به اعداد و کاراکترهای کد استاندارد اسکی میباشد. این صفحات از تعداد محدود و مشخصی سطر و ستون تشکیل شده اند و جهت نمایش تعدادی شکل خاص قرار گرفته در حافظه خود مناسب میباشند. البته امکان ایجاد فونت دلخواه مثل فونت فارسی در مدلهایی که حافظه RAM داخلی دارند وجود دارد. معمول ترین اندازه این صفحه نمایش ها اندازه 2*16 میباشد که این اعداد نشان میدهد LCD مورد نظر از دو سطر 16 ستونی تشکیل شده و جمعا قادر به نمایش 32 کاراکتر مختلف در یک لحظه میباشد. البته مدلهای بزرگ تر نیز وجود دارد.

قرار گرفتن فونت انگلیسی در حافظه داخلی و امکان افزودن فونت فارسی این نوع LCD ها را به گزینه ای مناسب برای پروژه های کوچک و بزرگ که تنها نیاز به نمایش چند رشته متن کوتاه دارند، تبدیل میکند.

 صفحه نمایش گرافیکی

در ساختار LCD های گرافیکی بر خلاف نوع کاراکتری از پیکسل های قرار گرفته در یک آرایه سطر وستونی تشکیل شده که روشن و خاموش کردن هر کدارم از این پیکسل ها از طریق آدرس سطر و ستونی میسر میباشد. این نوع صفحات نمایش در نوع با فونت داخلی و بدون فونت داخلی وجود دارند. در مدل بدون فونت که متداول تر نیز میباشد میکروکنترلر متصل به LCD باید کدهای متناسب با فونتهای مختلف را در حافظه خود داشته باشد . مزیت این روش امکان ایجاد فونت های دلخواه با اندازه های متفاوت میباشد ولی از طرف دیگر بخشی از حافظه میکروکنترلر اشغال میشود. با توجه به سختار پیکسلی این صفحات به راحتی میتوان در آنها خطوط و اشکال هندسی و تصاویر بیت مپ را نمایش داد. متداول ترین اندازه برای این صفحات 64*128 پیکسل میباشد .

صفحه نمایش رنگی

این صفحات ساختاری تقریبا مشابه صفحات گرافیکی دارند. با این تفاوت که تراکم پیکسل بالاتری نسبت به مدل گرافیکی داشته و قادر به نمایش رنگ های مختلف در هر یک از پیکسل ها هستند. به طور معمول در این LCD ها از تکنولوژی TFT استفاده میشود که در آن لایه ای نازک از ترانزیستورها عبور رنگهای RGB برای هر پیکسل را کنترل میکنند. این صفحات با توجه به کیفیت بالایی که دارند به وفور در صنعت موبایل و … استفاده میشوند.

تیم دیجیترونیک آماده انجام پروژه های الکترونیکی در کوتاه ترین زمان میباشد