روش های خطایابی ماژول های SIM800 , SIM808

روش های خطایابی ماژول های SIM800 , SIM808

ماژول های SIMCOM یکی از پرکاربردترین ماژول های GSM موجود در بازار هستند. متاسفانه بسیاری از کاربران در هنگام کار با این ماژول ها دچار مشکل شده و نمی توانند با ماژول ارتباط برقرار کنند.
در این مقاله سعی داریم روش های تست و خطایابی این ماژول ها را آموزش دهیم تا در کمترین زمان ممکن مشکل برد را برطرف و ماژول را راه اندازی کنید.

اولین و بیشترین مشکل مربوط به کابل سریال می باشد. مخصوصا در بیشتر مواقع که از مبدل های کابل سریال به USB استفاده می شود این مشکل نمایان می شود.
در ابتدا از یک نرم افزار مناسب برای مشاهده ترمینال سریال استفاده کنید. نرم افزار Termite به عنوان یک نرم افزار رایگان و کاربری ساده پیشنهاد می شود. برای دانلود نرم افزار اینجا کلیک کنید.
برای تست پورت سریال، پورت RX و TX را به هم متصل کنید. در صورتی که درایور پورت سریال شما درست نصب شده باشد و اتصالات به درستی برقرار شده باشند، با تایپ هر کاراکتر، باید در ترمینال برگشت داده شود.

بعد از تست سریال، به سراغ ماژول می رویم، بعد از اتصال تغذیه و چشمک زدن ماژول، در صورت درست بودن اتصال سریال، می توانید دستورات را به ماژول ارسال کنید.
بصورت معمول تنظیمات سریال ماژول AUTO BAUD RATE بوده و نیازی به تنظیم خاصی نیست. ولی بهتر است برای راحتی کار تنظیمات سریال نرم افزار سریال خود را در ۹۶۰۰ تنظیم کنید.
در هنگام اتصال به میکروکنترلر، یا باید بیت ریت ماژول را بر روی عدد خاصی فیکس کنید و یا اینکه با ارسال چندین باره کارکتر A بیت ریت را تنظیم کنید. پیشنهاد من فیکس کردن عدد بیت ریت بر روی عدد خاص است. برای اینکار یکبار ماژول را باید به رایانه متصل کنید و سپس با ارسال یکی از دستورات زیر عدد را ثابت می کنید.

در صورتی که در ترمینال بعد از ارسال کارکترها، اطلاعات برگشتی نامفهوم بود، یعنی اینکه اطلاعات بیت ریت شما درست تنظیم نشده است.

در حالت اولیه نشانگر NET ماژول بصورت مستمر چشمک می زند و بعد از یافتن شبکه سرعت چشمک زدن ماژول تغییر می کند. ماژول های SIMCOM در هنگام اتصال به شبکه و یا ارسال SMS تا ۲٫۵ آمپر بصورت لحظه ای جریان می کشد. در صورتی که منبع تغذیه شما قادر به تامین جریان نباشد، ماژول ریست شده و بصورت مداوم چشمک می زند.
استفاده از منابع تغذیه جریان آزمایشگاهی به علت محدود کردن جریان، رگولاتورهای جریان پایین مثل ۷۸۰۵ و یا باتری های ضعیف همگی باعث عدم اتصال ماژول به شبکه می شوند.
در صورتی که منبع جریان شما تا حدودی پایین باشد، می توانید با موازی قرار دادن چندین خازن ۱۰۰۰ میکروفاراد با منبع تغذیه می توانید این مشکل را حل کنید.

مورد بعدی پین کد سیم کارت می باشد. اگر پین کد سیم کارت فعال باشد، ماژول به شبکه متصل نمی شود. برای اینکار می توانید توسط یک گوشی موبایل پین کد را غیر فعال کنید
و یا اینکه توسط دستورات زیر کد را غیرفعال کنید.

در صورتی که تمامی موارد را تست کردید ولی باز هم نتوانستید به شبکه متصل شوید، می بایست اتصالات مربوط به آنتن و سیم کارت را چک کنید. روش سریع برای یافتن ایراد استفاده از دستور خطایابی ماژول می باشد. با ارسال دستور زیر در صورت بروز مشکل خطای مربوطه گزارش داده می شود.

در صورت وجود خطا، اعلام بصورت کد برگشتی گزارش داده می شود، در لیست زیر می توانید خطای مربوط به کد خود را مشاهده کنید.

سعی کنید برای طراحی برد از شماتیک پیشنهادی موجود در اسناد مخصوص ماژول استفاده کنید. ( فایل hardware design )

نهایت دقت را در هنگام کار با این ماژول ها داشته باشید، ولتاژ بسیار بالا، اتصال کوتاه بین پایه های مختلف و … باعث سوختن ماژول می شوند. مواردی همچون داغ شدن بیش از حد ماژول، اتصال کوتاه بین پایه های تغذیه، خاموش نشدن چراغ های ماژول از علایم سوختن ماژول هستند.

ارسال پاسخ

تیم دیجیترونیک آماده انجام پروژه های الکترونیکی در کوتاه ترین زمان میباشد